Leczenie żylaków kończyn dolnych

Wybór metody leczenia żylaków kończyn dolnych zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W trakcie konsultacji lekarz wykonuje badanie USG Doppler . Najbardziej "proste" żylaki oraz śródskórne poszerzenia żylne - venulektazje zwane potocznie "pajączkami" leczymy przez nastrzykiwanie środkami obliterującymi powodującymi ich zamykanie i zanikanie, tzw. skleroterapia . Bardziej skomplikowane żylaki pierwotne leczy się operacyjnie. Istnieje kilka metod operowania żylaków: metoda tradycyjna polegająca na wyrwaniu żyły odpiszczelowej tzw. stripping, metoda laserowych operacji żylaków oraz metoda wykorzystująca fale radiowe RFITT . Z uwagi na większą skuteczność oraz mniejszą inwazyjność zabiegów wykonanych laserem lub falami radiowymi RFITT pacjenci coraz rzadziej decydują się (lub są kwalifikowani przez lekarza) na bardziej inwazyjny i wymagający dłuższego okresu rekonwalescencji zabieg wykonany metodą tradycyjną. W naszej klinice ponad 80% operacji żylaków wykonujemy metodą laserową lub metodą RFITT. Obie metody mogą być stosowane w każdym wieku i w każdym stopniu niewydolności żylnej. Pacjent bezpośrednio po zabiegu wykonanym laserem lub RFITT opuszcza klinikę i powraca do codziennych zajęć.

Leczenie żylaków

Galerie zdjęć

Laserowe operacje żylaków

Laserowe leczenie żylaków Laserowe leczenie żylaków Laserowe leczenie żylaków Laserowe leczenie żylaków Laserowe leczenie żylaków Laserowe leczenie żylaków

Żylaki metodą RFITT

Znieczulenie Aplikator RFITT Znieczulenie tumescencyjne Zabieg Zabieg Opatrunek uciskowy

Skleroterapia

Skleroterapia Skleroterapia Skleroterapia Skleroterapia Skleroterapia Skleroterapia

Prasa

Artykuł prasowy Artykuł prasowy

Laserowe operacje żylaków

Laserowe operacje żylaków

Laserowe operacje żylaków zastępują bolesny zabieg chirurgiczny polegający na wyrwaniu żyły odpiszczelowej tzw. stripping. Żylaki metodą laserową po raz pierwszy zoperowano w 2002 roku w Stanach Zjednoczonych. W naszej Klinice pierwszą operację żylaków metodą laserową przeprowadził w marcu 2006 roku dr Paweł Mrozowski , specjalista chirurg. Dr Mrozowski był jednym z pierwszych chirurgów w Polsce wykonującym tego typu zabiegi.

Zalety laserowych operacji żylaków:

  • mniejsze ryzyko powikłań niż w metodzie tradycyjnej,
  • wyższa skuteczność (93-98%) w stosunku do metody tradycyjnej (strippingu),
  • krótki czas operacji, zwykle 45-60 minut (ok. 2 godz. metodą tradycyjną),

Operacje żylaków metodą RFITT

Operacje żylaków metodą RFITT

Metoda RFITT (Bipolar Radiofrequency Induced Thermotherapy) zwana także metodą CELON jest kolejnym krokiem w leczeniu żylaków kończyn dolnych z wykorzystaniem najnowszych technologii. Istotą metody jest wewnątrznaczyniowe obkurczenie, a nawet zamknięcie niewydolnej żyły falami radiowymi o odpowiedniej częstotliwości. W trakcie zabiegu metodą Celon do żyły wprowadzany jest specjalny aplikator, który wytwarza fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości. Fale powodują rozgrzanie ścian zniszczonej żyły, co z kolei prowadzi do ich obkurczenia i zamknięcia się naczynia. Gdy żyła osiągnie optymalną temperaturę urządzenie samoczynnie rozłącza się. Zmniejsza to odczuwany ból oraz ryzyko zaczerwienienia skóry nad zamykaną żyłą. Następnie aplikator usuwany jest z naczynia. Metoda Bipolar Radiofrequency Induced Thermotherapy może być stosowana w każdym wieku i w każdym stopniu niewydolności żylnej. Do momentu pojawienia się RFITT najmniej inwazyjną metodę leczenia żylaków były laserowe operacje żylaków.

Zalety operacji żylaków metodą Bipolar Radiofrequency Induced Thermotherapy:

  • wysoka skuteczność (95-97%),
  • znacznie mniejsze ryzyko powikłań,
  • możliwość operacji żył położonych blisko pod powierzchnią skóry.

Skleroterapia

Skleroterapia

Skleroterapia — to metoda leczenia "prostych" żylaków oraz śródskórnych poszerzeń żylnych - venulektazji zwanych potocznie "pajączkami". Skleroterapia polega na wstrzyknięciu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie. Wstrzyknięcia przeprowadzane są za pomocą bardzo cienkich igieł insulinowych. Po wstrzyknięciu leku żyła obkurcza się, podrażniona ściana żyły włóknieje, ustaje przepływ krwi i w czasie kilku dni do kilku tygodni żyła przestaje być widoczna. Zabiegi skleroterapii wykonujemy metodą piankowej obliteracji Tessariego. Zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą USG. W niektórych przypadkach lekarz wykonuje zabieg przy użyciu oświetlacza naczyniowego VEINLITE. Światło emitowane z oświetlacza VEINLITE umożliwia zlokalizowanie niewidocznych podczas badania USG drobnych naczyń zasilających tzw. "pajączków" i sieci naczynek widocznych na nogach na głębokości do 1 cm. Zamknięcie naczynia zasilającego powoduje także zamknięcie drobnej sieci naczyń żylnych bez konieczności bezpośredniego podania leku. Skleroterapia jest doskonałą metodą leczenia najprostszych żylaków oraz śródskórnych poszerzeń żylnych.

Mikroskleroterapia

Mikroskleroterapia

Bardzo drobne żyłki tzw. teleangiektazje usuwa się wykonując zabieg mikroskleroterapii. Wstrzyknięcia przeprowadzane są za pomocą bardzo cienkich igieł insulinowych. Postęp techniczny w medycynie nie ominął także skleroterapii. Aktualnie bardzo często zabieg mikroskleroterapii lekarz przeprowadza przy użyciu specjalnych okularów powiększających lub/i specjalnego oświetlacza naczyniowego VEINLITE. Zabieg mikroskleroterapii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa na ogół 20-30 minut. Przed zabiegiem lekarz wykonuje badanie Dopplerowskie w celu oceny wydolności zastawek w ujściach żył odpiszczelowych. Po zabiegu skleroterapii mogą wystąpić przebarwienia skóry nad naczyniem. Przebarwienia te ustępują samoistnie do sześciu miesięcy po zabiegu. Po zabiegu na leczone miejsce lekarz nakłada opatrunek uciskowy z gazików, bandaża lub specjalnej pończochy uciskowej. Opatrunek uciskowy należy nosić przez trzy dni. Bezpośrednio po zabiegu pacjent przez minimum 30 minut powinien spacerować. Uzyskanie dobrego wyniku wymaga czasami powtórzenia zabiegu.

USG Color Doppler

USG Color Doppler

USG Color Doppler — to jedno z podstawowych badań w diagnostyce chorób układu żylnego i tętniczego. Badanie wykonuje się w celu wykrycia nieprawidłowości w przepływie krwi tętniczej lub żylnej spowodowanej niewydolnością żylną, zakrzepicą w układzie powierzchownym lub głębokim, anomaliami w budowie naczyń, miażdżycą w układzie tętniczym, tętniakami. Dzięki badaniu USG wykorzystującemu efekt Dopplera możliwe jest wykrycie nawet drobnych schorzeń tętnic i żył. Ultrasonografia z zastosowaniem dopplera jest badaniem nieinwazyjnym.